Урок української літератури 11 клас
Тема: Микола Куліш.
Сатирична комедія “Мина Мазайло”. Особливості сюжету
Мета:
v продовжити знайомство з творчістю М. Куліша;
v розкрити ідейний зміст комедії;
v зацікавити порушеними проблемами та їх художнім втіленням;
v з’ясувати особливості показу процесу
українізації 20-х рр. у творі;
v допомогти усвідомити ідейно-художні
особливості твору;
v
розвивати навички аналізу
драматичних творів, висловлення власної оцінки прочитаного, аналітичне мислення
та мовлення;
v виховувати патріотизм та негативне ставлення до проявів шовінізму й
крайнього націоналізму в суспільстві,
повагу до свого роду й народу, прагнення до духовного розвитку.
Хід уроку
І. Організація
класу до уроку
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів
1.
Перевірка домашнього завдання
Змалюйте “психологічний портрет”
Миколи Куліша.
·
Розкажіть про
творчий зв’язок Миколи Куліша і Леся Курбаса.
·
Визначте тогочасні
та “вічні” проблеми, порушені у творах М.Куліша.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності школярів
Не було,
мабуть, в українській літературі 1920-1930-х років твору, який викликав би
більше суперечок і абсолютно протилежних відгуків, як «Мина Мазайло»
“Слова
виблискують, поєднуються у несподівано сміливих комбінаціях,сміються
метафорами, сплітаються і розсипаються бризками парадоксів – тут є щось і від яскравого народного примітиву, і
від викінченої і скупої техніки
сучасного індустріалізму”
Й. Шевченко
“Микола
Куліш прив'язав до нього (Мазайла) психопатичну ідейку, і ця ідейка не тільки нікого не настрашує, але вражає несучасністю
і цілковитою анемічністю”.
М.Корляков
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу;
формування вмінь та навичок
1.
Розповідь з елементами бесіди
(літературознавчий аналіз твору)
-
Пригадайте, що таке
сюжет?
v Сюжет - це подія чи система пов'язаних між собою подій, в процесі розвитку яких у
творі розкриваються характери персонажів і весь зміст твору.
-
Пригадаймо і
сформулюймо основні елементи сюжету на основі прочитаного твору
Основні елементи сюжету:
1.Експозиція –
знайомство з сім‘єю Мини Мазайло.
2. Зав'язка – 2 перші
дії: Мина повертається з загсу після подання заяви на зміну прізвища;
приїжджають тьотя Мотя і дядько Тарас.
3. Розвиток дії – Мина бере
лекції, дії Улі і Рини, прихід комсомольців, друзів Мокія.
3. Кульмінація –
публікація в газеті рішення про зміну прізвища.
4. Розв'язка – Мина
Мазайло дізнається з газети про своє звільнення через… опір українізації. Для
героя вона трагічна.
2.
Опорна
схема-конспект «Засоби творення образу в драматичному творі»
|
Позасюжетні
елементи: •
Авторська
характеристика •
Діалог •
Монолог •
Зображення героя
в дії
•
Прізвища
персонажів •
Мова |
Сюжетні елементи: •
Пейзажні картини •
Інтер'єр •
Екскурси •
Вставні епізоди •
Ліричні відступи •
Авторські ремарки
•
Репліки •
Портретні деталі |
3.
Інтерактивна вправа
“Мозковий штурм”
-
Визначте тему
твору.
Відповідь:
ü Показ денаціоналізованого міщанина, який вважає зміну
свого українського прізвища вирішенням усіх проблем.
ü
Згубне захоплення
як націоналізмом, так і шовінізмом.
ü “Українізація” 1920-х років.
- М.Куліш як письменник, суспільний діяч і просто українець не міг
залишитися байдужим до цих змін у
суспільстві, намагався про них розповісти. У драматичному творі це було
можливим тільки через висловлювання героїв. До речі, М. Куліша називають
провидцем за твір „Мина Мазайло”. Знайдіть висловлювання персонажів про
українізацію.
-
Чи правий був письменник у своїх
передбаченнях? Чи
щирими були заходи й наміри влади щодо українізації? Проаналізувати репліки
дійових осіб комедії та документальні матеріали, зробити висновки.
4.
Визначте жанр п’єси
сатирична комедія
Літературознавчий словник
Сатирична комедія – жанр драматичного
твору, для якого характерні гостре, дошкульне
висміювання негативних явищ, поведінки,
вчинків. Для втілення авторського задуму якнайширше підпорядковано засоби
сатири: іронію, сарказм, гротеск, шарж, карикатуру та ін. Ці засоби використовуються в конфліктних
ситуаціях між дійовими особами, виражаються в репліках і ремарках.
5.
Бесіда
v
Що таке конфлікт?
Конфлікт (від лат. сonflictus - зіткнення) —
протиборство (сутичка) у літературному творі, втілене в сюжеті.
v Драматичний твір в основі сюжету має конфлікт.
Що це за конфлікт?
У “Мині
Мазайлі ” полягає в прагненні одного з головних героїв змінити свій соціальний
статус.
філологічний конфлікт
v Чому, на ваш
погляд, конфлікт у п'єсі названий “філологічним”? Чи справді він таким
є?
ü суперечка поступово переходить на інший рівень: чия мова
краща?
v Що б ви відповіли на це питання? Чи коректне воно?
ü саме так, “краща” для кожного рідна мова.
v Таким чином, кожен повинен знати, любити рідну мову,
захищати інтереси своєї нації. Як називаються такі люди? (Патріоти)
- Поряд із
поняттям патріотизму часто вживають такі слова, як “націоналізм”, “шовінізм”.
Чи можете ви пояснити їх значення?
- а що таке
манкурт?
v Перед вами витяг
із тлумачного словника, у якому наводяться визначення цих понять.
Шовініст – людина, що
обстоює ідею расової винятковості та розпалює національну ворожнечу й
ненависть.
Націоналіст – той, що розпалює національну ворожнечу під гаслом захисту
своїх національних інтересів і національної винятковості.
Манкурт – особа, що відмовляється від свого народу, національності.
Патріот – віддана своїй
вітчизні та народу людина.
v Кого ж із героїв комедії можна вважати патріотом?
Висловіть свою думку, аргументуйте за допомогою цитат (т.Мотя – шовіністка;
д.Тарас – націоналіст; Мина – манкурт);
v А що можна сказати про Моку?
v Чим він зайнятий щоденно? Як називають його інші члени
родини? Як поводиться із коханою дівчиною?
V. Підсумки уроку
1. Літературний
диктант
|
Питання 1.
Що хотів додати до свого прізвища Мокій? 2.
Кого запросив Мазайло для вивчення правильної російської вимови? 3.
Яку московську виставу згадувала тьотя Мотя у суперечці? 4.
Який пристрій вигадав Мазайло і що ставила йому в заслугу тьотя Мотя? 5.
Якої думки про українізацію дядько Тарас? 6.
Що говорив про прізвища в майбутньому комсомолець Губа? 7.
Хто відвідав у маренні Мину Мазайла? 8.
Який твір розучував Мазайло з учителем? 9.
На чиєму боці опинився д.Тарас при голосуванні? 10.
Які повні імена Рини і Лини? 11.
Де жив Мина Мазайло? 12.
Місце роботи Мини Мазайла? |
Відповіді 1.
Загублену
половинку – Квач. 2.
Баронову –
Козино. 3.
“Дні Турбіних” . 4.
Електричну мухобійку. 5.
Виявлять
українців і знищать. 6.
Буде всесвітня
нумерація. 7.
Діди Запорожець,
Чумак, Селянин. 8.
«Сінокос» 9.
Т.Моті, Мазайла 10.
Килина, Мокрина 11.
Н-ське, вул.
Холодної Гори, м.Харків 12.
Службовець
апарату тресту «Донвугілля» |
2.
Складання сенкану
Схема сенкану (11
слів)
І рядок Тема
(іменник,
який є темою сенкану)
ІІ рядокОпис
(2
прикметники, які є означеннями теми)
ІІІ рядок Дія
(3 дієслова, які вказують на активність, дієвість, пов'язану з темою)
ІV рядок Ставлення,
почуття
(речення з 4-х слів, яким висловлюється
розуміння теми чи ставлення до неї)
V рядок Перефразування
(синонім, узагальнення до теми)
Наприклад:
Мина
наполегливий , безпартійний
працює, вивчає, протистоїть
звільняють через опір українізації
українець
Мокій
романтичний,
рішучий
протистоїть, відстоює, аргументує
додає загублену частку “Квач”
максималіст
Хто з героїв найбільше вам
запам'ятався, вразив?
Чому саме?
VІ. Домашнє завдання
1.
Вміти
характеризувати героїв.
2.
Виписати яскраві
ремарки, пояснити їх роль у характеротворенні дійових осіб.
3.
Поміркувати: чому
саме так назвав Микола Куліш дійових осіб.
4.
Заповнити таблицю
|
Ми
знаємо |
Хочемо дізнатись |
Дізналися |
|
Мина Мазайло – малорос - кар’єрист |
Яким же чином Мина хотів увійти у «великий
світ»? |
|
|
Мокій закоханий лише у мову, тому українізація
поверхова |
Які типи службовців викриває автор? |
|
|
Дядько Тарас – анахронічний націоналіст |
Як автор пародіює радянське життя 20-х років? |
|
|
Тьотя Мотя із Курська має великодержавницькі
погляди зрусифікованої людини |
Чи може бути твір без позитивних героїв? |
|
Урок української літератури 11 клас
ВідповістиВидалитиКонспект уроку для 11 класу на тему " Микола Куліш. Сатирична комедія “Мина Мазайло”. Особливості сюжету"